Artykuły

Prętnik karłowaty na liście zagrożonych gatunków!

colisa2

Mamy zaskakującą i zarazem smutną wiadomość dla miłośników akwarystyki. Niestety Prętnik karłowaty Trichogaster lalius (Hamilton, 1822) został wpisany na Czerwoną Listę gatunków zagrożonych wyginięciem, która jest tworzona przez IUNC...

Czytaj więcej...

Modrook słoneczny (Pseudomugil furcatus)

 furcatus modrook

     Gatunek ten naturalnie występuje w Papui Nowej Gwineii między Dyke Ackland Bay, a Collingwood Bay. Po raz pierwszy zostały one złowione przez Hobart M. Van Deusen podczas Forth Archbold Expedition do Nowej Gwinei w dniu 24 sierpnia 1953 r. Środowisko ich życia to małe, czyste, stosunkowo szybko płynące strumienie słodkowodnych lasów deszczowych.

Czytaj więcej...

Bioasekuracja w domowym akwarium

aseku
W domowych akwariach często zmagamy się z wszelkiego rodzaju chorobami naszych podopiecznych. Wiąże się to z używaniem środków leczniczych, stratami w obsadzie i gorszą kondycją roślin. W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć warto dowiedzieć się, czym jest pojęcie bioasekuracja.

Czytaj więcej...

Raport dostępności ryb transgenicznych na rynku polskim

gmoryby

Zwierzęta transgeniczne z angielskiego Geneticaly Modified Organism (GMO) to zwierzęta których część genomu pochodzi z innych, często bardzo odległych filogenetycznie taksonów. Taka hybrydyzacja nie może zaistnieć w warunkach naturalnych. Jest ona wynikiem pracy laboratoryjnej.  Zwierzęta GMO pierwotnie były wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki między innymi medycynie i farmakologii.

Czytaj więcej...

Moja wielka mała Pielęgnica managuańska

Moja wielka mała Pielęgnica managuańska (Parachromis managuensis) Zmieniając akwarium na trzystulitrowe, zastanawiałam się nad jego obsadą. Wybór padł na pielęgnice. Lubię piaszczyste podłoże i zawsze staram się jak najdokładniej odwzorować naturalne środowisko ryb. W swoich zbiorach miałam wiele korzeni i chciałam je wykorzystać. Długo nie mogłam zdecydować się na konkretny gatunek pielęgnic.

Czytaj więcej...

Cała prawda o roślinach in vitro

Coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać rośliny w żelu, in vitro. Pomimo, że duża liczba większych sklepów ma je w swojej ofercie, dla wielu są wciąż nowością. Stanowią one świetną alternatywę dla roślin w koszyczkach. Rośliny w żelu posiadają wiele atutów. Łatwiej adaptują się do warunków akwariowych, zapewniają szybkie rozpoczęcie wzrostu, są pozbawione glonów, ślimaków, chorób i pasożytów ryb oraz co bardzo ważne nie przedostają się wraz z nimi do wody szkodliwe środki ochrony roślin używane przy produkcji roślin w koszyczkach w szklarni inaczej zwanymi hydroponikom.

Czytaj więcej...

Jezioro Niegocin - problemy mazurskiego jeziora

jezioroniegocin

Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niestety boryka się ono z wieloma problemami, których powodem jest człowiek....

Czytaj więcej...

Jezioro Niegocin - problemy mazurskiego jeziora

jezioroniegocin

Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niestety borka się ono z wieloma problemami, których powodem jest człowiek....

Czytaj więcej...

Profilaktyka w akwarium, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.

prevencja

Czym jest profilaktyka? To bardzo proste działania hobbysty, które prowadzą do uzyskania tzw. komfortu bytowego podopiecznych. Komfort bytowy to stan, w którym ryba w akwarium czuje się idealnie, a wszelkie czynniki wpływają pozytywnie na jej rozwój nie zagrażając jej zdrowiu.

Czytaj więcej...

Emersyjna hodowla roślin akwariowych

he1

Ciekawą alternatywą dla hodowli roślin akwariowych w tradycyjnych warunkach submersyjnych (w pełnym zanurzeniu) jest hodowla emersyjna (nadwodna). Paradoksalnie hodowla emersyjna jest o wiele łatwiejsza od hodowli wodnej. W powietrzu nie występują glony, więc największa zmora akwarystów w nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Czytaj więcej...

Wpływ temperatury na rozwój embrionalny i późniejszy ryb

ikra

Poczynając od najwcześniejszego etapu życia ryb, postaram się przybliżyć Państwu ten temat oczami akwarysty, hodowcy i naukowca tak by został on dobrze zrozumiany. Temperatura wody to czynnik, jaki ma ogromny wpływ na pierwsze momenty życia ryb, późniejszy rozwój i ich egzystencję.

Czytaj więcej...

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!