Akwarium ze szkła OptiWhite - czy warto?

OptiWhite to tak zwane „niewidzialne szkło”. Co w nim niezwykłego? A właśnie to że cechuje je niezwykła przezroczystość.  Podsumujmy jakie zalety są z posiadania właśnie takiego akwarium.

OptiWhite to szkła optyczne-odżelazione które osiadają 100% współczynnik przepuszczania światłą. Kompozycje akwarystyczne w akwariach ze szkła OptiWhite niezwykle się prezentują, ponieważ szkła praktycznie nie widać i ma się wrażenie że woda, rośliny i ryby są zawieszone w powietrzu. Stosując akwaria ze szkła OW uzyskamy zatem niesamowity efekt przestrzenny. Szkło podkreśli naturalne barwy ryb i roślin oraz da efekt całkowicie krystalicznej wody.

Standardowe szkła z których robione są akwaria spotykane w sklepach mają barwę zielonkawą. Szkło nie jest tak przezroczyste i efekt nawet najlepszej kompozycji nie jest aż tak piorunujący.

 


Różnica pomiędzy szkłem standardowym float, a OptiWhite jest widoczna gołym okiem

 

Dlaczego zatem producenci nie robią wszystkich swoich zbiorników, dostępnych w handlu ze szkła OptiWhite? Odpowiedź jest bardzo prosta. Cena szkła OW jest o wiele wyższa niż standardowego zielonego szkła float.  Dodatkowo, ponieważ zbiorniki ze szkła OW są najczęściej akwariami otwartymi i dlatego rezygnuje się z dodatkowych wsporników, a stosuje się grubsze szkło. Również krawędzie są polerowane w tzw "trapez", a nie na półokrągło jak w przypadku zbiorników ze zwykłego szkła float.

Miejmy jednak nadzieję że zbiorniki z tak rewelacyjnego szkła będą niedługo ogólnie dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Jak na razie pozostaje nam udać się po szkło do wyspecjalizowanej firmy szklarskiej lub do studia akwarystycznego typu peha:68

Podsumowanie zalet szkła OptiWhite

  • efekt krystalicznie przejrzystej wody
  • efekt "tafli wody" zawieszonej w przestrzeni
  • bardzo naturalne kolory ryb i barwy roślin
  • fantastyczny efekt estetyczny akwarium


Wady akwarium ze szkła OptiWhite

  • znacznie wyższa cena
  • praktycznie nie do kupienia w sklepach zoologicznych

 

Jak zatem wyglądają kompozycje akwarystyczne ze szkła o 100% przepuszczalności światła? Czy warto zainwestować o wiele większe pieniądze w nowoczesne szkło?

 

Odpowiemy na to pytanie prezentując kilka zbiorników zrobionych z tego niesamowitego szkła. Odpowiedź nasunie się sama...

 


Praktycznie nie widać szkła z którego akwarium jest wykonane. Daje to niezwykły efekt przejrzystości akwarium, a dekoracje i rośliny są doskonale widoczne.
Fot. Marcin Wnuk peha:68


Fot. Enrico Serena


Dzięki zastosowaniu akwarium ze szkła OptiWite można wydobyć prawdziwą głębię


Doskonały przykład na wydobycie naturalnych barw ryb w akwarium ze szkła OptiWhite


I kolejny przykład na to jak szkło OptiWhite ukazuje piękno barw ryb i roślin

Zatem jeśli chcemy sprawić aby nasze akwarium było rzeczywiście niewątpliwą ozdobą pokoju, nie należy żałować na akwarium z przepuszczającego światło szkła. Nieskazitelna przezroczystość uwidaczniająca intensywne kolory flory i fauny oraz niesamowity efekt "wiszącej wody" z pewnością oczaruje każdego.

 


Fot. Janusz Aleksander Kosik "yanoosh"

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!