Pseudomugil gertrudae - MODROOK GERTRUDY

POCHODZENIE:
Australia i Oceania. W naturze zamieszkuje strumienie gęsto porośnięte roślinnością, rozlewiska i mniejsze zbiorniki wodne o piaszczystym dnie.
WIELKOŚĆ:
3-4cm
ZACHOWANIE:
Spokojny i nieagresywny gatunek. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie nawet kilkunastu egzemplarzy. W akwarium stado powinno być ze zdecydowaną przeważającą ilością samic. Zajmuje wszystkie partie zbiornika. Gatunek jest dość skoczny, zatem akwarium powinno być szczelnie przykryte. Najlepiej czują się  w jednogatunkowym akwarium. Można je jednak łączyć z innymi małymi gatunkami ryb oraz z krewetkami.
DYMORFIZM:
Samiec  posiada wydłużone płetwy  brzuszne i grzbietową. Pierwsze promienie płetw zakończone są kolcami. Samice mają bledsze barwy, ich płetwy nie są wydłużone. Samica jest pełniejsza w odróżnieniu od samca, który jest wyraźnie smuklejszy.
TEMPERATURA:
25-29°C
WODA:
pH. 4.5-7.5, miękka do średnio twardej. Konieczna jest wydajna filtracja biologiczna oraz regularne podmiany wody, ponieważ ryba jest bardzo wrażliwa na złe parametry wody.
POKARM:
Drobne larwy owadów i skorupiaki. Przyjmuje chętnie zarówno żywy, jak i mrożony pokarm. Ryby bez problemu można przyzwyczaić do pokarmów suchych.
ROZMNAŻANIE:
Tarło może odbyć się bez problemu w akwarium ogólnym.  Samiec w okresie tarła prowadzi intensywne zaloty goniąc samice i prezentując  nastroszone płetwy. Ikra składana jest na mchu lub roślinności wodnej. Wylęg następuje po około 10-14 dniach.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności minimum 25 litrów dla kilku egzemplarzy. Dla większej ilości ryb należy przygotować odpowiednio większe akwarium.  Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku, ryby najlepiej prezentują się na podłożu o ciemnej barwie. Zbiornik częściowo należy gęsto roślinnością, która stworzy półcień w akwarium. Istnieje kilka form barwnych tego gatunku: biała, żółta (najczęściej spotykana w handlu), niebieska.


Fot. Peter Macguire


Fot. Elma Ben


Fot. acquariofiliaconsapevole.it


Fot. ainbowfish.angfaqld.org.au


Fot. ainbowfish.angfaqld.org.au


Fot. aquabid.com


Fot. aquabid.com

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!