Jak i czym czyścić szyby akwarium?

Czyszczenie szyb akwarium jest zaraz po karmieniu ryb najczęstszą czynnością akwarysty. Tutaj przedstawiamy kilka akcesoriów, które  z pewnością pomogą akwaryście.

SKROBAKI ŻYLETKOWE
Jest to po prostu żyletka w obudowie umocowana na rączce. To najprostszy skrobak dostępny w handlu. Łatwo usuwa się nim glony z szyb akwarium. Po stępieniu się żyletki wymienia się ją na nową. Do zalet skrobaków żyletkowych należy cena. Nie sa one jednak w 100% dokładne i należy mniejsze osady wyczyścić gąbką. Istnieje również niebezpieczeństwo uszkodzenia spoin silikonowych zbiornika. Należy zachować zatem szczególną ostrożność przy ich używaniu.

 

 

 

 

 

 

SKROBAKI Z WYMIENNYMI KOŃCÓWKAMI
Jest to skrobak z możliwością wymiany nasadek czyszczących w zależności od potrzeb. W zestawie znajdują się zazwyczaj: nasadka z żyletką, nasadka z twardą gąbką, nasadka z gąbką polerującą, skrobak kątowy.

 

CZYŚCIKI MAGNETYCZNE TONĄCE
Czyściki te przymocowuje się z 2 stron szyby akwarium. Magnesy znajdujące się w częściach czyścika trzynają obie części czyścika przy sobie. Od strony wewnętrznej znajduje się gąbka, która usuwa zanieczyszczenia i glony z szyby. Czyścik sterowany jest z zewnątrz przez akwarystę. Należy uważać aby ziarenka piasku nie dostały się pomiędzy szybę i czyścik, ponieważ mogą spowodować porysowanie szkła.

 

CZYŚCIKI MAGNETYCZNE PŁYWAJĄCE
Czyściki mają tą samę metodę działania co czyściki magnetyczne tonące. Ich zaletą jest wyporność wody. Czyli w przy zdejmowaniu czyścika nie ma obawy, że opadnie na dno. Zawsze popłynie do powierzchni.

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!