Brak prądu - co wtedy?

Awaria prądu może zdarzyć się każdemu w domu. O ile człowiek wytrzyma bez problemu bez źródła energii to co powiedzą na to ryby bez ogrzewania, filtracji i napowietrzania?

filtr kubełkowy

Podstawowym problemem podczas awarii prądu jest brak filtracji w akwarium. Co w przypadku kiedy prąd zostanie ponownie włączony, ale obumarłe bakterie wewnątrz filtra zaczną zatruwać wodę? Częstym rozwiązaniem stodsowanym przez akwarystów to gruntowne wyczyszczenie filtra. Ale co jesli dysponujemy filtrem kubełkowym? Najlepiej jest wtedy podmieniąc codziennie około 10% wody w akwarum, filtr nastawić na maxymalny przepływ oraz wzbogacić filtr wlewając do wody bakterie - dostępne w preparacie np. Sera Nitrivec

 

Jak poradzić sobie z ogrzewaniem podczas braku prądu?

Najprościej jest zagotować wodę na kuchence gazowej. Jeśli takową nie dysponujemy i nie możemy zagrzać wody jedynym wyjściem jest odlanie około 5-10% wody z akwarium i dopełniać wodę gorącą wodą z kranu. Należy oczywiście pamiętać aby koniecznie przygotować wodę specjalnymi preparatami np. Tetra Aqua Safe.

 

Co z napowietrzaniem podczas awarii prądu?

Bardzo dużym błędem akwarysty jest próba dostarczania powietrza rybom poprzez dmuchanie do rurki napowietrzającej. Jest to niedopuszczalne ponieważ tak na prawdę dostarcza się w ten sposób dwutlenek węgla zamiast tlenu.

Idealnym rozwiązaniem będzie natomiast pompka rowerowa. Należy podłączyć wężyk napowietrzający wraz z kamieniem do pompki rowerowej lub do ręcznej pompki do piłek i pompować przez kilkanaście minut. Oczywiście należy pompowanie powtarzać bacznie obserwując ryby.

Praca jest żmudna i bolą po niej ręce, ale jest to dosonały sposób zapewniający naszym rybom przeżycie.

 
  Sklep akwarystyczny
   

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!