Epalzeorhynchus bicolor

POCHODZENIE:
Azja - dorzecza Chao Phraya i Mekongu.
WIELKOŚĆ:
15 cm  w warunkach akwariowych. W naturze dorasta nawet do 20 cm długości.
ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba. Trzyma się dna. Zarówno młode jak i starsze egzemplarze są dość płochliwe dlatego należy w akwarium zapewnić dużą ilość kryjówek.  Jesli w jednym akwarium chcemy trzymac więcej egzemplarzy konieczne jest wydzielenie im rewirów za pomocą dekoracji. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w zbiorniku około pięciu egzemplarzy, tak by agresja wewnątrzgatunkowa rozłożyła się równomiernie na większą ilośc ryb. Grubowargów nie należy łączyć z rybami o wydłużonych płetwach, ponieważ labeo je z upodobaniem pogryzają.
DYMORFIZM:
Brak wyraźnego
TEMPERATURA:
22-26°C 
WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 6-15°dGH. Woda koniecznie musi być filnie filtrowana oraz napowietrzana.
POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić zywymi i mrożonymi larwami oradów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Dość trudny gatunek do rozmnożenia. Parę ryb nalezy umieścić w akwarium z miękkim dnem oraz licznymi kryjówkami w postaci łupin orzecha kokosowego, rurek i roślin. Akwarium powinno mieć przytłumione światło, temperatura w granicach 28°C, natomiast miekka woda filtrowana przez torf. Ikra składana jest w kryjówkach. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Żerować zaczyna po następnych 2 dobach. Na początku należy karmić je wrotkami i pierwotniakami, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Odpowiednio karmione młode szybko rosną. ich barwa na początku jest jesnobrunatna. Z czasem ryby ciemnieją, a charakterystyczna czerwona płetwa pojawia się w około siódmym tygodniu życia.
OPIS:
Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca sie trzymanie z wiekszymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze wzgledu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Jednak nie za jasne. Czarne ryby z czerwonym ogonem pięknie prezentują się właśnie w tak wystrojonym zbiorniku. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą z niego wyskakiwać. Wymaga dobrej filtracji wody oraz napowietrzenia wody.
SYNONIMY:
Labeo bicolor Smith, 1931
Epalzeorhynchus bicolor Smith, 1931


Fot. seriouslyfish.com

Fot. seriouslyfish.com

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!