Epalzeorhynchos kalopterus - Grubowarg złotopręgi

POCHODZENIE:
Azja - Tajlandia, Półwysep Malajski, Borneo, Jawa, Sumatra.
WIELKOŚĆ:
16 cm  w warunkach akwariowych. W naturze dorasta nawet do 20 cm długości.
ZACHOWANIE:
Dość spokojna, choć terytorialna ryba w stosunku do przedstawiecieli własnego gatunku. Skora do gonitw. Zarówno młode jak i starsze egzemplarze są dość płochliwe dlatego należy w akwarium zapewnić dużą ilość kryjówek.  Jeśli w jednym akwarium chcemy trzymac więcej egzemplarzy konieczne jest wydzielenie im rewirów za pomocą dekoracji.
DYMORFIZM:
Brak wyraźnego
TEMPERATURA:
22-26°C 
WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 5-15°dGH. Woda koniecznie musi być silnie filtrowana oraz napowietrzana.
POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić zywymi i mrożonymi larwami oradów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie rozmnażany w akwariach.
OPIS:
Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca sie trzymanie z wiekszymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze wzgledu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Z uwagi na duże podobieństwo do "kosiarki" (Crossochelius oblonhus) jest często z nią mylony. Dlatego gatunek zdobył miano "kosiarki fałszywej".
SYNONIMY:
Palzeorhynchos kalopterus
Barbus kalopterus
Barbus kallopterus
Epalzeorhynchos kallopterus
 


Fot. GNU licence

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!