Alestopetersius caudalis - Świecik żółty

POCHODZENIE:
Afryka - dorzecze Konga
WIELKOŚĆ:
8cm.
DYMORFIZM:
Samce posiadają na biało obrzeżone płetwy brzuszne. Samice są mniej kolorowe od samców.
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.  Należy trzymać ją w większym stadzie, w którym czuje się najlepiej oraz pokazuje swoje całe piękno.
TEMPERATURA:
22-26°C
WODA:
Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz napowietrzana. pH 6,5-7,5 ; twardość 5-15°dGH.
POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego. Gatunek wszystkożerny i nie ma problemów z przyzwyczjeniem go do pokarmów sztucznych. Ryby jednak są dośc płochliwe podczas pobierania pokarmu i należy zapewnić im spokój.
ROZMNAŻANIE:
Do tarła należy przeznaczyć młode i dobrze odżywione ryby, najlepiej w stadzie z przewagą samców. Woda powinna byc lekko kwaśna o pH 6,5 i miękka 2-3°dGH, temperatura około 27°C. Zzbiornik tarliskowy poowinien być obszerny, o pojemności minimum 100 litrów. Dobrze jest zastosować ruszt ikrowy lub obłożyc dno dużą ilością mchu, ponieważ ryby zjadają złożoną ikrę. Ikra, po grupowym tarle, składana w toni wodnej i opada na dno. Jedna samica składa do 300 ziaren ikry podczas jednego tarła. Po udanym tarle dorosłe ryby należy odłowić. Młode wykluwają się po około 6-7 dniach. Po kolejnej dobie zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karmimy z początku pierwotniakami i larwami solowca oraz pylistą suchą paszą. Podchów łatwy i odpowiednio karmione młode szybko rosną.
OPIS:
Wrażliwa na zanieczyszczenia i zabrudzenia wody. Wymaga mocnego napowietrzenia i dobrej filtracji wody. Woda miękka. Ze względu na dużą ruchliwość, ryba ta powinna przebywać w dużym zbiorniku. Najlepiej prezentuje się trzymana w stadzie. Lubi jasne oświetlenie i przejrzystą wodę. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą  inaczej z niego wystakiwać. Dekoracje z korzeni i kamieni. Zalecana jest częściowo gęsta obsada roślin w których ryby mogą się schować.
SYNONIMY:
Alestopetersius hilgendorfi grandi (Fowler, 1936)
Alestopetersius leopoldianus brumpti (Pellegrin, 1906)
Alestopetersius xenurus xenurus (Boulenger, 1920)
Hemigrammopetersius caudalis (Boulenger, 1899)
Hemigrammopetersius xenurus (Boulenger, 1920)
Hemmigrammopetersius brumpti (Pellegrin, 1906)
Micralestes grandi Fowler, 1936
Petersius brumpti Pellegrin, 1906
Petersius caudalis Boulenger, 1899
Petersius xenurus Boulenger, 1920
Phenacogrammus caudalis (Boulenger, 1899)
Phenacogrammus leopoldianus brumpti (Pellegrin, 1906)
Phenacogrammus xenurus (Boulenger, 1920)
 

Fot. fishtanksandponds.co.uk
 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!