Betta lehi

POCHODZENIE:
Indonezja, Borneo. Zasiedla strumienie przepływające przez torfowiska oraz podmokłe torfowiskowe lasy.
WIELKOŚĆ:
6cm
DYMORFIZM:
Samce znacznie różnią się od samic. Samice mają nieco mniejsze płetwy i są mniej żywo ubarwione. Różnice kolorystyczne uwidaczniają się jeszcze bardziej w okresie tarła. Samiec ponad to posiada zaostrzoną płetwę grzbietową.
ZACHOWANIE:
W stosunku do podobnej wielkości ryb spokojny. Zalecane jest trzymanie par lub większej grupy w odpowiednio większym zbiorniku. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku bywa agresywny i terytorialny w okresie tarła.
TEMPERATURA:
22-24°C
WODA:
pH 6,0-6,5; woda do 10°dGH. Najlepiej aby była filtrowana przez torf. Wskazana jest podmiana wody raz w tygodniu o objętości około 10-15%. Woda powinna być dobrze filtrowana, ponieważ ryby są wrażliwe na jej zły stan.
POKARM:
Pożywny żywy w postaci larw owadów, muszek owocówek. Ryby można przyzwyczaić też do pobierania pokarmów suchych liofilizowanych.
ROZMNAŻANIE:
Do tarła dochodzi w łupinach orzecha kokosowego i grotach. Jest to przedstawiciel gębaczy, co oznacza że samiec złożoną ikrę bierze do pyska i tam ją inkubuje. Po około 14 dniach narybek opuszcza schronienie i zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zaczynamy wtedy karmić młode larwami solowca. Gatunek bardzo chętnie rozmnaża się w akwarium. Z jednego tarła możemy uzyskać do 30 sztuk narybku. Zalecane jest czasowe rozdzielanie pary, ponieważ częste i wyczerpujące tarła mogą doprowadzić do obniżenia kondycji ryb.
OPIS:
Akwarium o pojemności 40 litrów wystarczy dla pary ryb. Większą ilość ryb należy trzymać w zbiorniku minimum 80 litrowym. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami. Na powierzchni wody rośliny pływające. Rybie musimy zapewnić dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Podłoże powinno być piaszczyste i przykryte warstwą liści bukowych i dębowych oraz drobnych korzeni.
Fot. Haji Badaruddin

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!