Sphaerichthys osphromenoides - GURAMI CZEKOLADOWY

POCHODZENIE:
Azja - Sumatra, Borneo, Malezja
WIELKOŚĆ:
6cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Najlepiej trzymać w stadzie w jednogatunkowym zbiorniku ze względu na delikatność i płochliwośc ryb. Zajmuje środkową i górną część zbiornika. Oddycha powietrzem atmosferycznym.
DYMORFIZM:
Samce mają jasną obwódkę wokół płetwy odbytowej.
TEMPERATURA:
26-28*C
WODA:
pH 5,0-6,2 ; woda koniecznie świeża i dobrze filtrowana. Ryby są bardzo wrażliwe na zbyt dużą ilość związków azotowych w wodzie.
POKARM:
Wyłącznie drobny, żywy i mrożony. Bardzo trudno przyzwyczaić ryby do pokarmów sztucznych.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27-29*C. tarło bardzo burzliwe. W odróżnieniu od innych ryb labiryntowych gurami czekoladowy jest gębaczem. Po tarle samica bierze ikrę do pyska. Ikubuje ją przez około 2 tygodnie, po których następuje wylęg. Młode należy karmić larwami solowca, wrotkami i nicieniami mikro. Narybek szybko rośnie.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 50cm dla stadka kilku egzemplarzy. Cały zbiornik należy gęsto obsadzić roślinnością. Akwarium częściowo zaciemnić pływającymi roślinami. Podłoże z drobnego żwiru. Dekoracje z korzenie. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, a różnica temperatury wody i powietrza nad zbiornikiem, niewielka. Inaczej ryby mogą przeziębić narząd labiryntowy, służący do oddychania.

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!