Colisa lalia - PRĘTNIK KARŁOWATY

POCHODZENIE:
Południowa Azja - Bangladesz, Bengal, Assam
WIELKOŚĆ:
6cm
DYMORFIZM:
Samiec żywiej ubarwiony, posiada bardziej szpiczastą płetwę grzbietową.
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.
TEMPERATURA:
25-30*C
WODA:
pH 6,0-7,0 ; woda miękka do twardej.
POKARM:
Żywy i suchy.
ROZMNAŻANIE:
Temp. 28-32*C. Niski poziom wody. Przed tarłem silnie napowietrzamy wodę w zbiorniku. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany i roślin . Wykorzystuje do tego między innymi glony i fragmenty liści. W zbiorniku rozrodowym zalecana jest roślinność pływająca po powierzchni wody np: moczarka argentyńska, wgłębka i pistia. Samiec w okresie tarła staje się żywiej ubarwiony i agresywnie chroni gniazda z ikrą. Młode po wylęgu przebywają przy powierzchni. W czasie 2-3 tygodni wykształca im się narząd labiryntowy i pływają swobodnie po całym zbiorniku. Wtedy też można zaprzestać napowietrzania wody. Prętnik karłowaty jest bardzo płodny - około 800 sztuk ikry. Młode szybko rosną, karmimy larwami solowca, rozwielitkami i pylistą suchą paszą.
OPIS:
Gęsta obsada roślin, w tym pływających po powierzchni. Ryby są spokojne i towarzyskie, ale w małych zbiornikach samce mogą ze sobą rywalizować. Akwarium powinno być jasno oświetlone.
Napowietrzanie nie jest konieczne. Ryby pobierają tlen z powietrza atmosferycznego. Dekoracje z kamieni i korzeni i pędów bambusa.

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!