Haplochromis careuleus

POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Malawi
WIELKOŚĆ:
35cm 
ZACHOWANIE:
Dość agresywny w stosunku do przedstawicieli własnego jak i innych gatunków. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy w proporcjach 1 samiec z kilkoma samicami. 
DYMORFIZM:
Samiec zdecydowanie większy i intensywniej ubarwiony. Samiec ciemniejszy z wyraźniejszym wzorem na ciele.
TEMPERATURA:
28*C
WODA:
pH 7,5-8,0 ; woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Wszystkożerny, najlepiej karmić żywymi imrożonymi larwami owadów i skrobanym sercem wołowym. Dorosłe egzemplarze preferują młode ryby.
ROZMNAŻANIE:
Wymaga dużego zbiornika rozrodowego. Należy zapewnić świeżą wodę, dobrze filtrowaną. Ikra składana jest na kamieniach w ilości około 100-200 ziaren. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 21-28 dni.Nie pobiera wówczas pokarmu. Po wypuszczeniu młode są zdolne do samodzielnego pobierania pokarmu. Rodzice troskliwie opekują się potomstwem.
OPIS:
Wymaga dużego zbiornika, conajmniej 150cm długości. Jako podłoże powinien być zastosowany bardzo żwir. Ewentualne rośliny powinny być obłożone kamieniami, ponieważ ryby z intensywnie przekopują podłoże w poszukiwaniu pokamu. Dekoracje z kamieni tworzących groty skalne. Należy zwrócić szczególną  uwagę na groty skalne, które powinny być stabilne. W przeciwnym wypadku ryby mogą zniszczyć dekoracje.

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!