Dimidiochromis compressiceps - PYSZCZAK "NÓŻ"

POCHODZENIE:
Afryka - jezioro Malawi: litoral skalisty.
WIELKOŚĆ:
23cm 
ZACHOWANIE:
Ryby bardzo agresywne i terytorialne. Szczególnie agresywne w stosunku do samców tego samego gatunku.
DYMORFIZM:
Samiec posiada zaczerwienione zakończenie płetwy grzbietowej. Na płetwie odbytowej widoczne są atrapy jajowe.  Samiec barwy niebieskiej, samica srebrnym z poprzecznymi, szarymi pasami.
TEMPERATURA:
24-27*C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej karmić larwami owadów, skorupiakami i młodymi rybami. Ryba jest bardzo żarłoczna. Czasami atakuje również oczy innych gatunków!
ROZMNAŻANIE:
Samiec w okresie tarła szczególnie agresywny w stosunku do samicy. Ikra w ilości nawet do 150 ziaren składana jest na kamieniach. Po zapłodnieniu, samica bierze ikre do pyska. Inkubacja młodych w pysku samicy trwa około 21 dni. Młode są dość duże i szybko rosną. Ponieważ rosną nierówno należy je selekcjonować aby uniknąć przypadków kanibalizmu wśród narybku. Po wypuszczeniu narybku najlepiej przenieść go do osobnego zbiornika, ponieważ młode mogą być zjadane przez rodziców.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 150cm. Podłoże żwirowate. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych, służących za kryjówki. Jednak potrzebują również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowy zaciemniony, ponieważ ryby nie lubią ostrego światła.


Fot. badmanstropicalfish.com


Fot. Mariusz Suwalski "MarS"

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!