Amphilophus citrinellus - PIELĘGNICA CYTRYNOWA

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa
WIELKOŚC:
40cm 
ZACHOWANIE:
Agresywna i terytorialna ryba. Należy trzymać wyłącznie z innymi dużyni, silnymi pielęgnicami. Chętnie przekopuje podłoże. Dlatego powinno się zabezpieczyć dno zbiornika styropianem jeśli jako dekoracji używa się kamieni.
DYMORFIZM:
Samce są większe, mają charakterystyczny guz tłuszczowy na głowie. Powiększa się on w okresie tarła.
TEMPERATURA:
24-28*C
WODA:
pH 7,2-8,0 ; woda bardzo dobrze filtrowana i często podmieniana. Zaleca się podmianę 20% objętości wody nawet dwa razy w tygodniu.
POKARM:
Wszystkożerna, nie ma większego problemu z wykarmieniem. Należy dobierać wiekość pokarmu do rozmiarów ryb.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26*C. Woda silnie filtrowana i napowietrzana. Ryby przed tarłem należy obficie karmić. Agresja ryb w czasie tarła znacznie wzrasta. W akwarium wykopywane są dołki w podłożu, służące jako gniazdo. Ikra składana na kamieniu. Samica wachluje ikrę płetwami piersiowymi, zapewniając stały przepływ wody i tlenu. Wybiera też zapleśnione ziarna. Wylęg po około 3-4 dniach. Wtedy rodzice przenoszą mode do dołka w podłożu - gniazda. Młode mależy karmić larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. Podchów szybko rośnie.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości conajmniej 150cm. Jednak i w mniejszych zbiornikach ryby potrafią podchodzić do tarła. Nie urosną jednak do tak znacznych rozmiarów. Jako podłoże gruba warstwa żwiru. Dekoracje z dużych korzeni. Ryba jest bardzo inteligentna. Rozpoznaje akwarystę i daje się karmić z ręki.

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!