Astronotus ocellatus - PIELĘGNICA PAWIOOKA

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa
WIELKOŚĆ:
35cm 
ZACHOWANIE:
Agresywna, terytorialna ryba. Najlepiej trzymać pojedyńcze egzemplarze lub pary w dużym zbiorniku.
DYMORFIZM:
Samce większe.
TEMPERATURA:
20-25*C
WODA:
pH 6,0-7,5 ; woda świeża z bardzo dobrą filtracją. Często podmieniana.
POKARM:
Wszystkożerna. Kęsy należy dostosować do wielkości ryby. Chętnie zjada małe ryby, dżdżownice, kryl, rybie mięso. Należy zapewnić w diecie 12-20% pokarmu roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25*C. Zbiornik rozrodowy powinien być duży. Ikra składana na kamieniu. Wylęg następuje po około 2 dniach. Po tygodniu zaczynają pływać po zbiorniku. Na początku należy karmić larwami solowca, oczlikiem i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną. Rodzicie troskliwie opiekują się potomstwem. Należy bardzo uważać, kiedy w okresie tarła wkłada się ręce do akwarium. Ryby pilnujące ikry i narybku mogą silnie pogryźć rękę akwarysty.
OPIS:
Wymaga zbiornika o długości conajmniej 150cm. Podłoże z grubego żwiru. Dekoracje z korzeni i kamieni-otoczaków. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, jednak szyba nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wyskakujące ryby z łatwością potrafią ją zbić. Najlepiej do tego celu zastosować siatkę ogrodniczą. Dekoracje z dużych korzeni. Wszelkie urządzenia w zbiorniku (grzałka, filtr, termometr) powinny być ukryte, ponieważ mogą ulec zniszczeniu przez ryby.
Rośliny w zbiorniku z młodymi egzemplarzami wyłącznie o grubych liściach. Dorosłe egzemplarze zjadają nawet najtwardszą roślinność. Ryby wychowywane od młodości przez jednego hodowcę, przyzwyczajają się do właściciela do tego stopnia że dają się karmić z ręki.

 
Fot. Kamil Kielak "kamyllo2"
odmiana Red Tiger Albino Fot. Rafał Wasiak "Rafal_W"

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!