Hypselecara temporalis - PIELĘGNICA SZMARAGDOWA

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa - Brazylia i Kolumbia
WIELKOŚĆ:
30cm w naturze. W warunkach akwariowych zwykle nie przekracza 20-25cm długości.
DYMORFIZM:
Samce są większe od samic. Dorosłe posiadają guz tłuszczowy. Samice masywniejsze i grubsze od samców.
ZACHOWANIE:
Dość spokojna, majestatyczna ryba. Agresywna tylko w okresie tarła. Najlepiej trzymać dobraną parę. Jako towarzystwo dla ryb można zastosować inne duże i łagodne pielęgnice, kiryśniki, zbrojniki.
TEMPERATURA:
25-30ºC
WODA:
pH 6,0 - 7,5 ; miękka do średnio twardej - do 16ºdGH. Woda koniecznie musi być pozbawiona chloru na którego obecność ryby są bardzo wrażliwe. Konieczna silna filtracja wody oraz regularne podmiany około 25% objętości zbiornika. Woda do uzupełniania koniecznie musi być odstała i pozbawiona chloru.
POKARM:
Ryba wszystkożerna. Przysmak stanowią owady, które są wyłapywane znad powierzchni wody. W akwarium chętnie zjada zarówno suchy, mrożony i żywy pokarm.
ROZMNAŻANIE:
Do tarła przeznacza się dobraną, dobrze odżywioną parę ryb. Temperatura do 30ºC, woda miękka do 10ºdGH. W czasie tarła ryby niezwykle agresywne. Dlatego najlepiej nie przeznaczać do tarła zbiornika ogólnego. Ikra składana jest na pionowych powierzchniach - kamieniach, liściach i szybach zbiornika w ilości około 400-1000 sztuk. Wylęg następuje po około 3 dniach. Po wylęgu rodzice przenoszą młode do wykopanych dołków. Karmimy larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. Podchów łatwy, szybko rośnie. Rodzicie opiekują się troskliwie potomstwem. Narybek odpowiednio karmiony szybko rośnie.
OPIS:
Wymaga dużego zbiornika o pojemności minimum 240 litrów. Ewentualne rośliny powinny być wytrzymałe i obłożone kamieniami w celu uniknięcia wykopania. Najlepiej gdyby były posadzone na tyle i bokach akwarium, pozostawiając środkową część zbiornika bez roślin. Dekoracje z kawałków drewna, lignitów, korzeni. Należy łączyć jedynie z innymi dużymi, nieagresywnymi rybami.

 
Fot. Thomas Jetter

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!